Mikor fáj a vesekő?
A vesekövek gyakran hosszabb időn át nem okoznak semmilyen problémát. Ha azonban egy kő túl nagy ahhoz, hogy természetes úton távozni tudjon a szervezetből, akkor annak jelenléte akadályozhatja a vizeletürítést és kellemetlen fájdalmakhoz vezethet, vesegörcsöt okozhat.
Honnan tudhatom, hogy vesekövem van?
A vesekövesség tünetei lehetnek például a véres vizelet, vagy a vizeletürítéssel járó égő fájdalom, a fertőzés, valamint a hányinger is. A tünetek csak akkor javulhatnak, ha a vesekövet eltávolítják. Sajnos sokan már csak akkor fordulnak orvoshoz, ha nem bírják tovább, mert erős görcsök, vizeletürítési nehézségek és esetenként láz is kínozza őket.
Hogyan kezelhető a vesekő?
A vesekövesség roppant könnyedén megállapítható. Nincs hozzá szükség másra, mint egy egyszerű röntgenfelvételre, vagy ultrahangos vizsgálatra.
A rendszeres orvosi ellenőrzés segíthet megelőzni az erős fájdalmakat, valamint a komolyabb szövődményeket. A vesekövek azonban az esetek egyharmadában kőeltávolítást, vagy legalább aktív kezelést igényelnek.
Hogyan távolítják el a vesekövet?
A vesekő eltávolítására napjainkban három féle módszer létezik.
A legközismertebb talán a nyílt műtéti eltávolítás, melynek legnagyobb hátránya, hogy nem ismételhető korlátlan alkalommal. Ezzel szemben a percutan endoscopos kőeltávolítás kevesebb szövődménnyel járhat és a beavtakozást követő gyógyulási idő is rövidebb.
A legkorszerűbb eljárás pedig nem más, mint a lökéshullám kőkezelés, más néven az ESWL, amely az elmúlt évtized egyik legjelentősebb vívmánya. Ezen eljárás lényege, hogy kívülről érkező nagy energiájú lökéshullámokkal szétzúzzák a követ, így a vesekő műtét nélkül eltávolítható. A beavatkozás körülbelül 20 percet vesz igénybe és ezt követően az apró darabokra tört kő könnyedén távozni tud a szervezetből a vesevezetéken keresztül. Ennek a legnagyobb előnye, hogy szinte mindenkinél alkalmazható, nem igényel érzéstelenítést, és így is teljesen fájdalommentes.