9 olyan étel, ami nincs jó hatással a fogainkra
Kemény cukorkák
Bár a kemény cukorkák ártalmatlannak tűnnek, ne együnk belőlük túl sokat, mert a folyamatos cukorhatás káros lehet a fogakra. A kemény cukorkák olyan módon is veszélyeztetik a fogakat, hogy ha rosszul harapunk rá, akkor az törött fogat is eredményezhet. Jobb alternatíva helyette a cukormentes rágógumit.
Jég
A jég hűtésre való, nem rágásra. Meglepődne, hogy sokan gondolják, hogy a jég jót tesz a fogaknak? Végül is vízből van, és nem tartalmaz cukrot vagy egyéb adalékanyagokat. De a kemény anyagok rágása sebezhetővé teheti fogait a baktériumokkal szemben és károsíthatja a zománcot. Tanács: Hagyjon fel ezzel a szokással, és élvezze a vizet folyékony formájában.
Citrus félék
Ügyeljen a citrusfogyasztásra. Az igazság az, hogy a savas ételek gyakori fogyasztása rongálhatja a zománcot, így a fogak idővel hajlamosabbak a szuvasodásra. A szuvasodás előjele a fogkő kialakulása a fogakon. Ha észleli magán, akkor mielőbb forduljon fogorvoshoz, hogy orvosolni tudják a problémáját. Érdemes fogkő eltávolíásra Budapesten bejelentkezni mihamarabb ilyen esetben. Tehát bár egy kevés citrom vagy lime egy pohár vizet finomabb itallá varázsolhat, nem mindig ez a legjobb választás a fogainak. A citromos gyümölcsök és -levek is irritálhatják a szájsebeket. Ügyeljen arra, hogy több sima vizet igyon.
Kávé
Természetes formájukban a kávé és a tea egészséges italválaszték lehet. Sajnos túl sokan nem tudnak ellenállni a cukor hozzáadásának. A koffeintartalmú kávé és tea is kiszáríthatja a szájat. A gyakori kávé- és teaivás is elszínezheti a fogait. Ha mégis fogyaszt, igyon sok vizet, és próbálja meg a minimumra csökkenteni a hozzáadott kiegészítőket, mint a cukor vagy más egyéb ízesítők.
Szárított gyümölcsök
A ragadós ételek a fogak legrosszabb rémálma. Ha az egészséges nassolnivalókról van szó, sokan a szárított gyümölcsöt teszik a lista élére. De sok szárított gyümölcs ragacsos és a ragadós ételek károsíthatják a fogakat, mivel általában hosszabb ideig maradnak a fogakon, mint más típusú ételek. Ha gyakran eszik szárított gyümölcsöt, akkor ügyeljen arra, hogy utána öblítse ki vízzel a száját és gondosan mossa meg a fogait, valamint nem árt fogselymet használni.
Csipsz
Jobb óvakodni azoktól a dolgoktól, amelyek "roppannak". Ki ne szeretné a burgonya csipsz finom ropogását? Hát a fogaink! Sajnos a burgonya csipsz tele van keményítővel, ami hajlamos beszorulni a fogakba. Ha úgy dönt, hogy belekóstol az ehhez hasonló nassolnivalókba, fokozottan ügyeljen aznap a fogselyem használatára, hogy eltávolítsa az összes ételmaradékot a fogairól, amely a lepedék felhalmozódásához vezethet.
Szóda, üdítőital
Cserélje ki a szódát vízzel. Amikor cukros ételeket eszik vagy cukros italokat kortyolgat hosszú ideig, a plakkbaktériumok ezt a cukrot felhasználva savakat termelnek, amelyek megtámadják a zománcot, a fog kemény felületét. A legtöbb szénsavas üdítőital, beleértve a diétás szódát is, savas, ezért káros a fogakra. A koffeintartalmú italok, például a kóla, szintén kiszáríthatják a szájat. Ha üdítőitalokat fogyaszt, próbáljon meg egy csésze vizet inni mellé.
Alkohol
Korlátozza az alkoholfogyasztást. Az alkohol kiszáradást és szájszárazságot okoz. Azok, akik sokszor isznak alkohol tartalmú italokat, idővel lelassulhat a nyálfolyásuk, ami fogszuvasodáshoz és más szájfertőzésekhez, például fogínybetegséghez vezethet. Az erős alkoholfogyasztás növeli a szájrák kockázatát is.
Sportitalok
Ügyeljen a sportitalokra. Egészségesen hangzanak, de a cukor számos sport- és energiaital legfőbb összetevője. Kutatások szerint a sportitalok hasznosak lehetnek a hosszan tartó, erőteljes fizikai tevékenységet folytató fiatal sportolók számára, de a legtöbb esetben szükségtelenek. A következő korty előtt ellenőrizze a címkét, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a választott ital kevés cukrot vagy tartalmaz.