Mi az a fogkő?
A fogkő az nem más, mint ásványosodott foglepedék (más néven plakk). A felnőttek több mint 60%-át érinti. A fogkő nem csak a rossz lehelethez, hanem súlyosabb problémákoz is vezethet, mint például ínygyulladáshoz vagy fogszuvasodáshoz is. A fogkövet otthon nem lehet eltávolítani, csak fogorvos tudja a megfelelő eszközökkel. Viszont azért tehetünk, hogy ne alakuljon ki.
Járjon rendszeresen fogorvoshoz
A legjobb dolog, amit a fogainkért tehetünk, az az, hogy ha rendszeresen eljárunk fogászati kontrollra, még akkor is, hogy ha éppen nincsen panaszunk. Érdemes félévente eljárni fogászatra, mert előfordulhat, hogy otthon nem tűnik fel egy egy probléma, de a fogrovos még időben észreveheti és orvosolni tudja. A professzionális fogtisztítás fontos a fogkő kialakulásának megelőzésében. Fogkő eltávolításra Budapesten szinte minden fogászati rendelőben van lehetőség, ne várjon tovább időpontot kérni!
Fogkefe és fogselyem napi használata
Bár sokaknak alap dolgonak hangozhat, de a fogmosás és a fogselymezés mindennapi alkalmazása a legjobb és legfontosabb dolog, amit otthon tehetünk a fogkő kialakulásának megelőzése érdekében. Naponta legalább kétszer mossunk fogat és egyszer használjunk fogselymet is. Fogkrémből érdemes fogkő ellenit választani, a fogselyem pedig segít megszabadulni a fogak között maradt élelmiszer részecskéktől, amik hajlamosak gyorsan felgyülemleni.
Megfelelő fogkefe kiválasztása
Fontos, hogy a fogunk számára a legjobb fogkefét válasszuk. Sajnos sok olyan fogkefe van, aminek a sörtéi túl erősek, és az ilyen fogkefékkel való fogmosással kárt is tudunk okozni a fogainknak. Az elektromos fogkefék segíthetnek megakadályozni a lepedék felhalmozódását a fogakon, de annak érdekében, hogy megfelelően tisztítson három havonta érdemes lecserélni a fejét.
Használhat kézi fogkefét is, csak ebben az esetben győződjön meg róla, hogy minőségi darabot választ, ne legyen túl durva a kefe része, inkább válasszunk puha sörtéjű fogkefét. Valamint ezeket is cseréljük le három havonta.
Szájvíz használata
A szájvízzel történő öblögetés gyakran figyelmen kívül hagyott feladat, pedig nagyban segít csökkenteni a plakk mennyiségét és megakadályozni a fogkő kialakulását és felhalmozódását. Ezzel segít eltávolítani a megmaradt lepedéket és elpusztítja a baktériumokat, amelyek új lepedék növekedéséhez vezethetnek. A szájvizet a fogmosás és a fogselyemezés után érdemes használni.
Kerülje a dohányzást és a cukros ételeket
A dohányzás és a cukor fogyasztása nem csak a fogak egészségének romlásához vezet, hanem az egész szervezetünkre káros hatással vannak. A dohányzás és a cukros ételek fogyasztása a túlzott mennyiségű lepedék felhalmozódásához vezethet, ami végül fogkővé válik. Próbálja kerülni az üdítőitalokat és az olyan magas cukortartalmú ételeket, mint a sütemények, édességek. A cukor a baktériumokat táplálja, ami súlyos szájhigiéniás problémákhoz és fogkőhöz vezethet.
Ha kialakítunk otthon egy rendszeres, megfelelő fogápolási rutint, elkerüljük a cukros ételeket és italokat és nem dohányzunk, akkor kevés az esély arra, hogy fogkő alakuljon ki. A megelőzés az egyik kulcsa annak, hogy a fogkőmentesek maradjunk.