Mi az a fogciszta és mitől alakul ki?
A fogciszta nem más, mint egy hámos falú tömlő, amelyben folyamatosan termelődő váladék van. Mivel ez a váladék folyamatosan termelődik és a ciszta nő, így egyre nagyobb nyomást gyakorol a fogakra és az azt körülvevő csontra, ezért rendkívül fontos a mielőbbi eltávolítása.
A fogciszta kialakulásának hátterében általában gyulladás, vagy valamilyen fejlődési rendellenesség áll.
Hogyan szabadulhatok meg a fogcisztától?
A fogciszta elnevezése bár ijesztően hangzik, az eltávolítása mégsem bonyolult, sőt. Gyakran előfordul, hogy a ciszta gyulladása egy fogról ered. Ilyenkor minden esetben a góckutatást és a diagnózist követő első lépés vagy a fog gyökérkezelése, vagy menthetetlen állapot esetén annak eltávolítása, ha a ciszta olyan fogat érint, amely az állcsontban maradt. Ezt követően a fogorvos szájsebészeti ellátás keretein belül eltávolítja a cisztát. Az egész procedúra nem vesz igénybe több, mint egy órát.
Hol távolítják el a fogcisztát?
A fogciszta eltávolítása szájsebészeten történik. Ha nincs ötleted, hogy kihez fordulhatnál, akkor figyelmedbe ajánljuk a Dentortho szájsebészetet Budapesten, ahol garantáltan tudják orvosolni a problémádat.
Honnan tudhatom, hogy cisztám van?
Természetesen a legbiztosabb megoldás a fogciszta felderítésére a fogászati góckutatás. Ha azonban egy fehér, folyadékot termelő foltot észlelsz a szád, ínyed felületén, amely nyomás hatására kicsit vagy nagyon érzékennyé válik, esetleg a fogaidra is nyomást gyakorol, vagy még rágás közben is fáj, esetleg a hozzá közel lévő fogad mozog, akkor mindenképp érdemes fogorvoshoz fordulnod.