A halászlé egy elég megosztó étel, az emberek vagy nagyon szeretik, vagy egyáltalán nem. Ugyanígy van, aki számára a főzés egy kikapcsoló program, szórakozás, és örömét leli benne, míg mások számára inkább csak nyűg, teher. Ha nem szeretsz a konyhában sürgölődni, de ennél egy jó bajai halászlét, tégy egy próbát a Pest-Buda Bisztróval! Ez egy diszkrét étterem a Budai Várban, mely egyaránt tökéletes helyszín egy romantikus vacsorához és családi ebédhez is (és a bajai halászlé egy igazi mestermű).
Ha azonban szeretsz konyhatündérkedni, akár te magad is elkészítheted ezt az ínycsiklandó fogást – mutatom is hozzá a receptet!
Hozzávalók
• 2.5 kg ponty
• 3 nagy db vöröshagyma
• 3.5 l víz
• 2 ek só
• 3 ek fűszerpaprika
• 1 dl vörösbor
• 1 közepes db cseresznyepaprika
• 20 dkg gyufatészta
Elkészítés
A halat lepikkelyezzük, gerinc mellett beirdaljuk, felbontjuk, kibelezzük. Az ikrát/tejet és az úszóhólyagot félretesszük. Törzsét kétujjnyi szeletekre vágjuk. A halfejet félbevágjuk, a szilványát és a keserű csontot kivágjuk (balta, körfűrész, stb.). Erre a műveletre felkérhetjük a halboltost is.
Főzés előtt 1 nappal a halszeleteket bedörzsöljük 1 evőkanál sóval, hűtőben állni hagyjuk. A hagymát durva, félcentis kockákra vágjuk. A bográcsba tesszük a hagymát alulra, utána a halfejet a vágott felével lefelé, a halszeleteket a végén, sózzuk egy evőkanálnyi sóval.
Főzés
Felöntjük a vízzel, alágyújtunk. Ha felforrt, beleöntjük a vörösbort, beletesszük az őrölt pirospaprikát. Itt vigyázni kell, mert a lé hajlamos arra, hogy kifusson. Az ikrát/tejet, úszóhólyagot az utolsó 10 percben rakjuk a léhez, a cseresznyepaprikával együtt.
A főzési idő a forrástól számított 25-30 perc. Kóstolni a vége felé kell, a lé egy része elgőzölög, ezért az elején sótlannak lehet érezni. Ha kell, a végén ízlés szerint utánsózunk. Főzés közben a megmaradó vörösbor fogyasztása ajánlatos.
Tésztakészítés
A tésztát sós vízben kifőzzük, személyenként egy maroknyit. Addig öblítjük hideg vízzel, amíg az öblítővíz hideg nem lesz, így nem áll össze a tészta. A tésztát félretesszük. Mivel én gluténmentesen étkezem, ezért 10 deka gluténmentes tésztalisztből 1 nagy tojással nekem külön gyúrnak tésztát.
Tálalás
Lyukas szedőkanállal óvatosan kiszedjük a halszeleteket, ikrát és a fejet, tálra tesszük. A cseresznyepaprikát is. Szűrőkanállal leszűrjük a levet a hagymától. A levet forrón tálaljuk, külön tálból mindenki annyi tésztát tesz hozzá, amennyit szeret. A halat inkább külön fogyasztjuk.