A mai lóversenyzés Angliából származik, itt rendezték meg hagyományosan a versenyek versenyét: a Derbyt, amely oly' népszerűségnek örvend, hogy a derbinapon még az angol parlament is felfüggeszti ülését. Az első Derbyt 1780-ban futották. Maga a derby név onnan származik, hogy 1779-ben a Jockey Club elnöke, Sir Charles Bunbury és Lord Derby elhatározták, hogy versenyt írnak ki.
Versenytípusok
Galopp versenyzés: A galopp versenyekben a lovak vágtában futnak a cél felé, nyergükben a zsoké irányításával. Leginkább angol telivérek vesznek részt a versenyeken, amely kimondottan erre a feladatra kitenyésztett lófajta. Megkülönböztetünk sík és ugró versenyeket, az utóbbinál gátak illetve akadályok nehezítik a célba jutást.
Ügetőversenyzés: A hajtó versenykocsiban ül. A hajtó a kapcsolatot a lóval a szárral és az ostorral tartja, és ügyelnie kell rá, hogy a ló végig a lehető leggyorsabb ügető járómódban versenyezzen. Erre a versenyfajtára tenyésztették ki az ügetőló fajtát. Az ügetőversenyzés nem rendelkezik olyan nagy hagyományokkal, mint a galopp. Magyarországon az 1850-es években rendezték az első versenyeket.
A versenyek a ló ugrókészségét, képességét, ügyességét és engedelmességét, a versenyző lovas tudását teszik próbára különböző feltételek mellett. A nemzetközi előrejutáshoz a hazai versenyzőknek rendkívüli fontosságú, hogy megfelelő színvonalú, jó minőségű, nívós pályákon készülhessenek a külföldi megmérettetésekre.
Ha mi is lovagolni vágyunk
Amennyiben kedvet kaptál a lovagláshoz, keress fel egy közelben található lovardát, majd menj el egy órára, és amennyiben örömödet leled benne iratkozz be egy oktatóhoz!
Felügyelet nélkül senki ne kezdjen hozzá a lovagláshoz, mert roppant balesetveszélyes időtöltés, ugyanakkor az általa nyújtott élmény kárpótol bennünket ezért.
Ma már a lovaglás hotelben is lehetséges, itt a minket kísérők ám lovagolni nem vágyók is könnyen találnak maguknak elfoglaltságot, úgyhogy érdemes az ilyen helyeket is körbenézni.
Forrás: Wikipédia