Alapvetően az ekcéma, régi magyar nevén: izzag, a bőr krónikus, gyulladásos, az immunműködés egyensúlyának zavara miatt kialakuló betegsége. Európában a legtöbben a hólyagképződéssel járó dermatitist nevezik ekcémának, míg egyesek csak az elhúzódó, krónikus bőrgyulladást tartják annak. "Jó hír": az ekcéma tünetmentesíthető: a bőrtünetek teljesen vagy részlegesen eltüntethetők.
Az ekcéma egy bőrbetegség, mely viszketéssel, pikkelyesedéssel, irritációval és gyakran fájdalommal jár együtt. A viszkető bőr megnyugtatására kiválóan alkalmasak a Ceralbin család termékei, melyeket kimondottan az érzékeny bőrre fejlesztettek ki.
Fő jellemzői:
• Apró hólyagok a bőrön
• Vörös, érdes, viszkető bőrfelület
• Tartós ekcéma esetében megvastagodott, száraz bőrterületek
Így amikor a szervezet számára „irritáló anyaggal” találkozik testünk az immunrendszer reagálni kezd. A leggyakrabban érintett testtájak az arc, a fejbőr, a kéz és a csukló, a könyök előtti és a térd mögötti terület. Az ekcéma gyakran erős viszketéssel jár, amit a vakaródzás tovább súlyosbíthat.
Atópiás ekcéma
Legtöbbször csecsemőkorban kezdődik. Enyhébb esetben csak egy-egy testtájat, súlyosabb esetben szinte az egész testfelületet érintheti. Jellemzője a száraz, viszkető bőr. Több más elnevezés is ismeretes
Kontakt ekcéma:
Alapvetően két fajtája van: az allergiás kontakt ekcéma és az irritatív kontakt ekcéma.
Az allergiás ekcéma úgy alakul ki, hogy a szervezet sokszor találkozik valamilyen anyaggal, a szervezet védekezőrendszere (immunrendszere) pedig egyre erősebben "védekezik" ellene. Egy idő után már egészen minimális anyagmennyiség felszívódása a bőrön keresztül is erős gyulladást, viszketést válthat ki.
Az irritatív ekcéma úgy jön létre, hogy valamilyen károsító anyaggal találkozik a bőr (leggyakrabban a kéz bőre). Ezek tehát közvetlenül károsítják a bőrt, nem az immunrendszer túlműködése okozhat a tüneteket. Ilyen anyagok lehetnek savak, lúgok, erős detergensek (a tisztítószerekben, mosószerekben). Ilyenkor különösen fontos a bőrápoló szerek használata.
Felnőttkori szeborreás ekcéma
Enyhébb esetben a hajas fejbőr korpás hámlása az egyetlen tünete. Kifejezettebb formája esetén egyrészt a fejbőr viszketése, gyulladása kíséri, mely akár az arcra is ráterjedhet. Nagyon ritkán a test többi részét is érintheti.
Asteatoticus ekcéma
Olyan ekcéma, melynek kialakulásában a száraz bőrnek döntő szerepe van. Idős korban gyakrabban jelentkezik, de egyre többet látjuk fiatal középkorúakon is.
Stasis ekcéma
Legtöbbször a lábszáron jelentkező ekcéma. Rossz visszérkeringés mellett szokott fellépni, ezért vénás eredetű ekcémának is nevezik. Hozzájárul kialakulásához a bőr szárazsága.
Nummularis ekcéma
Felnőtteken jelentkezik, legtöbbször a végtagokon. Kerek vagy ovális, sötétvörös, száraz, viszkető plakkok alkotják. Nem ritka olyanokon, akik gyermekkorukban atópiás ekcémában szenvedtek.